Hírek
Probiotikumok fontossága a sertés és baromfi tartásban
Ma már mindannyian jól tudjuk, hogy a bélflóra egészségének megőrzése érdekében szükség van pre- és probiotikumokra. De vajon az is ennyire elterjedt, hogy mikor és miért van rájuk szükség?
A sertés és baromfi ágazat világszerte számos antibiotikum alternatívát kipróbált az évek során. Alkalmaztak a pre- és probiotikumokat, hogy megőrizzék vagy javítsák a takarmányozás hatékonyságát.
Prebiotikumok elsősorban:
- Mannóz-oligoszacharidok (MOS)
- a Fructo-oligoszacharidok (FOS)
- a Galacto-oligoszacharidok (GOS)
- a Chito-oligoszacharid (COS)
- az Isomalto- oligoszacharidok (IMO).
A pektikus oligoszacharidok (POS) és a Xylo-oligoszacharidok (XOS) nem emészthető táplálék-összetevők.
A probiotikumok olyan, nem patogén mikroorganizmusok, amelyek előnyös hatást gyakorolnak a gazdaállat egészségére.
A leggyakoribb probiotikumok:
- Bacillus (Gram-pozitív spóraképző baktériumok)
- tejsavtermelő baktériumok (Lactobacillus, Bifidobacterium, Enterococcus)
- és élesztő.
A probiotikumok számos olyan mechanizmussal rendelkeznek, mint például:
- pH csökkentés – béltartalom savanyítás
- kötődés a bél epithel felületéhez hogy megakadályozzák a kórokozók megtapadását
- kórokozókkal szembeni versengés
- toxin termelés gátlás.
A probiotikumok stimulálják a specifikus és nemspecifikus immunológiai elemeket, például IL-t és IgA-t.
- A sertések és baromfiak táplálásában a prebiotikumok és a probiotikumok
- csökkentették a hasmenésesre való hajlamot
- serkentették az immunrendszert
- csökkentették a kórokozó baktériumok számát
- és 4-6 százalékkal növelték a takarmány értékesítését.
A bélflóra
Minden élőlény szervezetében ott él egy több milliárdos életközösség, melyet bélflórának, más néven mikrobiomnak nevezünk.
A bélflóra alatt többnyire a bélnyálkahártyán helyet foglaló baktériumokat értjük, mert a bélflóra közössége túlnyomó többségben bélbaktériumokból áll. Kisebb számban vannak benne jelen vírusok, gombák és más, szabad szemmel nem látható egysejtűek.
A bélflórákban jó és rossz baktériumok működnek együtt, illetve versengenek egymással.
Szaknyelven ezeket a hasznos baktériumokat probiotikus baktériumoknak (probiotikumoknak) hívjuk. Rossz baktériumoknak mondjuk a betegségeket okozó, állati egészségre ártalmas (patogén) baktériumokat. Ezek közismert fajai például a Salmonella vagy a Clostridium, (elhalásos bélgyulladás okozója).
Mi az a probiotikum?
Probiotikumoknak hívjuk a vastagbélben élő jó baktériumokat, és a szervezetbe táplálék vagy gyógyhatású készítmények formájában bevitt jótékony hatású baktériumokat.
A jó baktériumokat támogató probiotikumok túlnyomó része csupán átutazó a bélrendszerben. Ennek ellenére nagyon fontos szerepet töltenek be azzal, hogy aktív segítséget nyújtanak a vastagbélben élő jó baktériumoknak.
Ezeket a támogató probiotikumokat egyszerűen speciális takarmánykiegészítőkből nyerhetjük.
Probiotikum alkalmazás előnyei:
- az állomány kedvező mikrobiológiai állapota
- a meglévő fertőzöttség visszaszorul
- jobb erőnléti állapot
- jó stressztűrés
- kórmegelőzés (hasmenés, elhalásos bélgyulladás, stb.)
- gyógyszerezés után gyors regenerálódás
- antioxidáns hatás
- homogénebb állomány
- csökken a betegségek kockázata
- a gazdaságossági mutatók javulnak.
Mi az a prebiotikum?
A prebiotikumok a probiotikumok táplálékai. Nélkülük a probiotikumok nem képesek életben maradni. A prebiotikumok emészthetetlen rostok, amiket az állati szervezet nem tud lebontani, és emésztetlenül haladnak át rajta.
De hogyan lehetnek ők tápanyagok, ha egyszer meg sem tudják emészteni?
Úgy, hogy a prebiotikumok nem az állati szervezetnek jelentenek hasznos tápanyagot. A vastagbélben fermentálódnak, ezzel segítik, „táplálják” a probiotikumokat. Így támogatva a szervezetet, emésztőrendszert abban, hogy a jótékony baktériumok egyes fajtái kerüljenek túlsúlyba és azok szaporodjanak. Ezzelzzel segíti az emésztést és az immunrendszert is. A prebiotikumok immunmodulációs tulajdonságokkal rendelkeznek, képesek csökkenteni a gyulladást.
A probiotikumok két legkiválóbb tápanyaga az inulin és a pektin. Az inulin 60 egymásba kapaszkodó cukormolekula, a fructo-oligoszacharidok (FOS-ok) egyike.
Nagy mennyiségű inulin van a hagymafélékben és a kevésbé ismert jeruzsálemi articsókában. A hosszú láncú szénhidrátok közé tartozó poliszacharidot is a legjobb prebiotikumok közt tartják számon.
A prebiotikumok nemcsak pozitív hatással vannak a probiotikumok szaporodására és a bélnyálkahártyán való megtelepedésükre. A probiotikumoknak szükségük van a prebiotikumokra, hiszen nélkülük nem tudnák ellátni feladataikat.
Természetes prebiotikus hatása van:
- a fokhagymának
- a hüvelyes növényeknek
- a zöldségek közül a cikóriagyökérnek
- a csicsókának
- az articsókának
- a hagymaféléknek
- a spárgának
- az almának
- az árpának.
Mikor adjunk probiotikumokat haszonállatainknak?
Antibiotikumok használata során a gyógyszer hatóanyagai nemcsak a kórokozó baktériumok pusztulnak el, de a bélflóra élő alkotói is károsodnak.
Az antibiotikumokkal okozott károk megelőzhetők vagy orvosolhatók. A legbiztosabb megoldást az jelenti, ha antibiotikum szedésének ideje alatt és az azt követő 1 héten át a probiotikum használata mellett döntünk.
Immunerősítés probiotikumokkal
A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, és az immunrendszer szinten tartása. Ha a bélflóra egyensúlya felborul, a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmazni az egyensúly helyreállítása érdekében.
A probiotikumok olyan baktériumokok és gombák, akik a vastagbelekben élnek és dolgoznak. Vagyis ők olyan kis élő mikroorganizmusok melyek a bélflóra egyensúlyára pozitív hatással vannak.
Megakadályozzák, hogy az állataink számára káros baktériumok megtelepedjenek és elszaporodjanak a bélflóráikban és segítik az egyes ásványi anyagok felszívódását. Ezáltal erősíthetik az immunrendszert és segíthetnek az esetlegesen fennálló gyulladások csökkentésében is.
A normál bélflóra fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében. Az állatokkal szimbiózisban élő mikroorganizmusok meggátolják a bélnyálkahártyán megtelepedő vírusok, gombák, pathogén baktériumok, paraziták szaporodását. Gondoskodnak az egyensúly megőrzéséről. Különböző enzimek termelésének köszönhetően részt vesznek a tápanyagok lebontásában és vitaminok (B és K ) képzésében. Ugyanakkor a megfelelő működéshez elengedhetetlen az egyensúly fenntartása.
A probiotikumok a nem specifikus és specifikus védekező rendszer működését egyaránt pozitívan befolyásolják.
Ha a bélrendszerben megfelelő számban van jelen jótékony mikroorganizmus, az képes meggátolni a kórokozók megtelepedését a bélhámsejtek receptoraihoz kötődve. Ezzel leszorítják a kórokozókat. Emellett a tápanyagok felhasználása révén gátolják a patogén idegenek növekedését, védőgátat képeznek.
Mikor nem adhatunk probiotikumot?
Alapvető esetben minden haszonállatnak szüksége van probiotikumora, de van néhány kivételes eset. A probiotikumok használata nem javasolt az opportunista fertőzések és immunszupresszív kezelések esetén. A probiotikumok ugyanis ösztönözhetik a szisztémás fertőzést, ha ezek az alapbetegségek állnak fenn.
Azoknál az állományoknál, ahol bélvérzésben szenvednek vagy szteroidokat kaptak, nagyobb a kockázata annak, hogy a probiotikum a véráramba kerül. Ez súlyos, szisztémás fertőzést idézhet elő.
Hogyan válasszunk probiotikumot?
A megfelelő készítmény kiválasztásához az alábbi szempontokat vegye figyelembe:
- Minél több törzset tartalmazó készítményt.
- A növényben, állatban izolált törzsek képesek tartósan megtelepedni az állati bélrendszerben, a hatásuk is tartós.
- Tartalmazzon élő baktériumokat!
- A baktériumoknak élve kell a vastagbélbe jutniuk, ezért savvédettnek kell lennie.
- A jótékony baktériumok szaporodását a prebiotikumok segítik elő, tehát a választott készítmény tartalmazzon frukto-oligoszacharidokat vagy inulint!
- A készítmény csíraszáma adagonként érje el a 100 milliót. Ha a baktériumok szaporodásához kedvezőek a körülmények, akkor számuk 30 percenként megkettőződik.
- A növendék állatoknak más összetételű készítményre van szükségük, mint a kifejlett társaiknak.
Fontos, hogy probiotikus kiegészítőket etessünk állatállományainkkal, de figyelnünk kell rá, hogy emellé rostdús táplálkozással prebiotikus rostokat is vigyünk be a szervezetükbe. Enélkül a bélflórában élő jótékony baktériumok sem maradhatnak életben, ami pedig a bélflóra egyensúlyának felborulásához, vagy diszbiózishoz vezethet.
Pro- és Prebiotikumok az Alpha-Vet Kft. forgalmazásában:
Probiotikumok:
- Clostat
- Fecinor
- Ecobiol WX
- Bimulac Extra
- UltraProbiol Pulvis
- Lakto-Immuno-Vital (Fecinor LIV)
- Greenman Probio
Prebiotikumok:
- Fermacto
- Triactine (pro+prebiotikum)