Hírek
Újabb stressz! Mit tegyek?
Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a Nébih nagylétszámú baromfitartó gazdaságokban 2020-ban is. A hatóság a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtette, a vírus elterjedésének megakadályozása érdekében az állatokat állami kártalanítás mellett leölték. Az országos főállatorvos az ország teljes területén elrendelte a baromfik zártan tartását.
Az újabb megbetegedések megelőzése érdekében elrendelt zárt tartás különlegesen nehéz helyzetet jelent a félintenzív baromfitartásban, különösen a vízimadarak esetében. Kisebb férőhely, szűkösebb etetési lehetőségek, nagyobb állománysűrűség. Mindez nem csak az állattartóknak, hanem a madarainknak is új kihívást jelent. Mi ez tulajdonképpen, milyen hatásai vannak állatainkra, az állattartóra, a gazdasági eredményeinkre, és a tulajdonosra? Ezt foglalom össze röviden írásomban. Milyen hatásokra számíthatunk az állatoknál stresszhelyzetben? A hipotalamusz CRH, a hipofízis ACTH hormon termelése megnő. Az ACTH hormon a mellékvesevelőben kortizol termelés fokozódását okozza, melynek következtében a mellékvese velőben adrenalin és noradrenalin képződik jelentős mennyiségben. Ezek a hormonok hatása sokszintű, többek között lényegesen csökkentik az immunválaszt és az immunsejtek képződését a nyirokcsomókban.
További hatások:
Stressz sejtszinten: megnő a testhőmérséklet, emiatt a mitokondriális energiataermelő rendszer zavart szenved. Szabad gyökök képződnek nagy mennyiségben.
A fenti folyamatok hatására az antioxidáns igény sejtszinten megnő, az antioxidáns raktárak kiürülnek, a sejtszervecskékben oxidatív károk képződnek. Zavar keletkezik az antioxidatív anyagok felhasználásában és az immunrendszer működésében. Ezzel egyidejűleg megváltozik az aminosav szállító rendszer működése a bél falában és az izmokban, módosulnak az anyagcsere-folyamatok; megnő a vércukorszint; változik a vér koleszterinszint és trigliceridek szintje. A csökkent étvágy miatt csökken az ásványi anyag felvétel és az antioxidánsok felvétele. A megnövekedett állománysűrűség és zsúfoltság miatt egyre gyakoribbak az agresszív megnyilvánulások állataink között.
Stressz az állati szervezet szintjén: fenti változásokkal együtt az állati test fiziológiás állapota is megváltozik. Megnő a vérnyomás, a vércukor szint megemelkedik. Megnő a pulzusszám és az izomaktivitás. A test energiaigénye megnő. Csökken az emésztés és az immunrendszer működése. Csökken a takarmány felvétel. A vízfelvétel is gyakran csökken, de egyes helyzetekben meg is emelkedhet. Szabályozási folyamatok indulnak be, normál testfunkciók megváltoznak, emésztés hatékonysága romlik, szaporodásbiológiai és immunrendszeri zavarok jelentkeznek. Ezek a folyamatok során először az étvágy csökken, az állat többet vagy kevesebbet iszik. A sok vízivás miatt több vizelet képződik, amivel jelentős mennyiségű ásványi anyag távozik a szervezetből, a sav-bázis egyensúly felborul. Ezek hatására csökken a növekedés és termelés. A sejtszintű funkciózavar mértékétől függően a növekedés és termelés akár le is állhat. A sejtek helyreállítási folyamatai sérülnek, a betegségekkel és toxinokkal szembeni ellenálló képesség csökken, immunrendszer működése csökken, a hirtelen elhullások száma megnő.
A territoriális konfliktusok csökkentése érdekében esetenként kíméletes nyugtatásra is szükség lehet. A zsúfolt elhelyezés következtében fellépő károk csökkentése érdekében az épület szellőztetését fokozzuk, mivel a nagyobb légsebesség a páratartalmat csökkenti. A téli hideg levegő ugyanakkor az épületek egyes részeit túlhűtheti, ami betegség iránti fogékonyságot növeli. Ha tehetjük, csökkentsük az állomány sűrűséget. Stressz a telep szintjén: Kisebb termelési eredmények (tojás, súlygyarapodás, szaporodásbiológia), romló immunválasz a vakcinázásra, betegségek jelentkeznek, elhullás megnő. Jelentős lehet a gazdasági kár.
Teendők és lehetőségek:
A stressz elleni készítmények használatával a jelentkező gazdasági károk jelentősen csökkenthetők. Javasolt takarmány-kiegészítő termékek a stresszes időszakban:
- Vitapol termékek minden állatfajnak: javítják az étvágyat, növelik az emésztés hatékonyságát, csökkentik a hasmenéses folyamatokat, erősítik az immunrendszert. Vízoldékony vagy takarmányba keverhető formában is hozzáférhető.
- Norovit thermo: a klasszikus „hőstressz készítmények” jó hatásúak bármilyen stresszhelyzetben, mivel azokat az anyagokat pótolják a szervezetben, melyek iránt az igény a stressz szituációkban fokozódik. Antioxidánsokat , aminosavakat és vitaminokat juttat a megnövekedett szükségleteknek megfelelően a szervezetbe.
- C-vitaminok: Vitaplan C oral és Vitaplan C extra : rendkívül jól hasznosuló, aktivitásukat hosszú ideig kifejtő készítmények. Antioxidánsok, a betegségekkel szembeni ellenálló képességet fokozzák.
A felszabaduló káros gyököket semlegesítik a sejtszervecskék szintjén. - Kímételetes nyugtatószerek: gyógynövény tartalmú termékek, amelyek az állataink agresszivitását csökkentik. A Durelax citromfű és magnézium tartalma kíméletes nyugtat, mindenféle stresszhelyzetben használható. A Stresroak gyógynövény kombináció stresszkezelés egyik komplex megoldási szere: nyugtat, erősít, antioxidáns.
- StressPack SL: Vízben oldódó takarmány kiegészítő a stresszhelyzetek áthidalására. Kiegyensúlyozott megoldás stressz szituációk kezelésére minden állatfajnál. Összetevői: C-vitamin, betain, triptofán és szerves kötésű magnézium. Széleskörű hatás mindenféle stressz tényező ellen. Növeli az állatok élettani stressztűrő képességét.
- A fentebb javasolt vízoldékony takarmány kiegészítők használatával a zárt tartás miatti termelés csökkenés kivédhető, vagy jelentősen csökkenthető. Támogassuk állatainkat a stresszhelyzetek időszakában!